Elazığ Afet Bölgesi olsaydı bu haklardan faydalanacaktı!

Rize'nin afet bölgesi ilan edilmesi sonrasında, Elazığlıların 24 Ocak depremi sonrasında afet bölgesi talebinin neden kabul edilmediği sorgulanmaya başladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ'ın haklı talebinin karşılanmadığının ancak Rize'nin anında afet bölgesi ilan edildiğinin Elazığ kamuoyu ve gazeteciler tarafından dile getirilmesi AK Partili Kemal Tan'ı rahatsız etti.

AK Parti Elazığ İl Başkan Yardımcısı Kemal Tan, halkın haklı talebini dile getiren gazetecilere yönelik hadsiz, mesnetsiz cümleler kullanarak adeta hedef gösterdi. Şehrinin hakkını koruyan gazetecilere karşı sarfettiği yersiz, hadsiz cümleler kuran Tan, ya afet bölgesinin getirdiği hakları bilmiyor yada bu hakları 24 Ocak felaketini yaşamış Elazığ halkına çok görüyor.

AK Parti Elazığ'a bu hakları çok gördü!

Elazığ Online Haber olarak yaptığımız araştırmaya göre Mevzuatta afet bölgesi ilan edilen bölgelerde tüm maddi kayıpları devlet ödüyor, sağlık hizmetleri ücretsiz karşılanıyor, kamu personeline yolluk, harcırah, avans ödenmesi gerekiyor. Yapılardaki hasarları tespit etmek üzere ilgili bakanlık görevlendiriliyor. Yapısal değişimlerde devlet imkânları kullanılacak. Bütün şirketlerin, esnafların veya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinecek veya borç süresi uzatılacak. Vergiler 12 ay süresince dondurulacak, ayrıca evleri yıkılmış veya zarar görmüş yurttaşlara yeni ev tahsis edilir ibaresi yer alıyor. Esnaflar için bütün bankalarda faizsiz kredi imkânı sağlanıyor. Tabi mevzuat bunlarla sınırlı değil Şehrin alt yapısında ki çalışmalar planlanıyor, Doğalgaz, Elektrik faturaları devlet tarafından karşılanıyor, Afetzedelerin taşınmasını gerektirecek durumda giderler Bakanlık tarafından karşılanıyor. Eğitimi aksayan öğrencilere ek sınav imkânı sağlanıyor ve merkezi sınavlarda (YGS-LYS, SBS, ALES gibi) öğrencilere ek puan veriliyor. İlimiz Elazığ şayet afet bölgesi ilan edilmiş olsaydı bu ve bunun gibi birçok avantajlardan faydalanacaktı.

Elazığ Online

Yunus Emre GEZİCİ

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Elazığ sevdalısı | 21 Temmuz 2021 15:49

    Çıkarınız için milleti kışkırtmanızın anlamı yok, Elâzığ milleti akıllıdır, akıllarımızla oynamaya çalışmayın. Afet bölgesi ilan edilseydi ne gibi olumsuzluklar olacaktı onları da yazsanız ya, hani elazığı çok düşünüyorsunuz ya

  • Vatandaş | 20 Temmuz 2021 23:20

    Sahipsiz elâzığ dediler birilerinin zoruna gitti kalktı dedi bunların kanı bozuk sahipsiz diyenlerin sahipleri yoktur elazığın sahibi vardır oda Recep Tayyip Erdoğandır ve sonra düzeltip önce allah sonrada cumhurbaşkanınızdır.. Soru bir kimin zoruna giderse gitsin burada haklı bir soru var oda neden elazığ deyilde ,rize oldu..En çok hasar elazığda oldu o zaman devletimiz elazığı afet bölgesi ilan etmedi parası yoktu şimdi rizeyi afet bölgesi ilan ettiler devletimizin parası var öylemi..Bizde 5 tane milletin vekili var 5"ide sahip çıkmazsa tabiki sahipsiz elâzığ olur..Elazığımızı milletvekillerin eline teslim etmiyoruz ve o hakkın elazığımızada tanınmasını istiyoruz bunuda millet vekillerinden istemiyoruz sayın CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN" 'dan,,yani reisimizden istiyoruz..

BUNLARA DA BAKIN