Etiketler

Elazığ depreminin sembol ismi Yüsra bebek ve annesine bayram ziyareti

Elazığ depreminde enkaz altında kalarak yaralanan depremin sembol isimlerinden Yüsra bebek, tedavisi süren annesiyle yaşadığı evde bayramda unutulmadı. Eşi ve oğlunu depremde kaybeden kızıyla teselli olan anneyi Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları İl Komitesi üyesi çocuklar evlerinde ziyaret edip hem ihtiyaçlarını sordu hem de beraberinde getirdikleri hediye ve oyuncakları Yüsra'ya verdi.

Depremlere meydan okuyan tarihi camide restorasyon

Malatya haber: 1893 depreminde tamamen yıkılan ve Sultan 2. Abdülhamid döneminde yenilenen, 2020 yılında yaşanan Elazığ depreminde de hasar gören Malatya’daki Yeni Cami’nin restorasyonu devam ediyor. Caminin Kurban Bayramı'nda ibadete açılması planlanıyor.

Rektör Göktaş'tan Müteahhite Sert Tepki!

Elazığ haber: Elazığ depreminde orta hasar alan Fırat Üniversitesi'nde bir binayı güçlendirilmek için kolonları incelendiğinde bir kolonda ciddi bir hata ortaya çıktı. Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, 'Allah'ım üniversitemizde bu binayı yapan müteahhidi sana havale ediyorum' diyerek tepki gösterdi.

Elazığlılar Şehir Hastanesi'nden Memnun!

Bölgenin sağlık alanındaki öncü kurumlarından olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Elazığ depremi ve pandemi sürecinde sağlık hizmetleri sunumunda büyük katkılar sundu.

Bakan Murat Kurum, Sivrice'de

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ depreminin merkez üssü Sivrice ilçesinde incelemelerde bulundu.

Asilhan Arslan: Elazığ toparlanmayı çok hızlı bir şekilde sağladı

Elazığ depremi ve tüm dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) sürecine rağmen şehrin kendi iç dinamikleriyle toparlanmayı çok hızlı bir şekilde sağladığını belirten Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, 2020 yılı tablosunu geride bırakarak bir çok alanda 2019 yılının da üzerine çıkıldığını aktardı.

Elazığ Genelinde 1190 Konut Ağır Hasara Dönüştü

27 Aralık tarihinde Elazığ’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarının ayrıntıları belli oldu. Yapılan çalışmalarda Elazığ merkez ve merkeze bağlı köylerde toplam 711 konut ağır hasara döndü. İlçeler dahil şehir genelinde ise bin 190 konut ağır hasara dönüştü.

ELFED Heyetinden Elazığ’da Bir Dizi Ziyaretler

Faik İçmeli Başkanlığındaki Elazığ Dernekler Federasyonu Heyeti, Elazığlı Bürokratları Ziyaret Ederek, Elazığ Depreminin Merkez Üssü Olan Sivrice İlçesini Ziyaret Etti.

Berberler, depremzede çocuklara hizmet vermek için sıraya girdi

Elazığ depreminden sonra geçici barınma merkezi olarak hazırlanan konteyner kentlerde aileleri ile yaşayan çocuklar için aynı anda 13 berber ücretsiz olarak hizmet verdi. Çocukların saçlarını kesen berberler, isteklerine göre de şekillendirmeyi ihmal etmedi.

Tam 386 yıllık, 4.Murat'ın yaptırdığı caminin minaresi söküldü

Elazığ depreminde üst kısmı hasar alan ardından leyleklerin yuva yapması nedeniyle tadilatı bir süre ertelenip başlanan 386 yıllık 4. Murat Camii'nin minaresi alınan kararla tamamen söküldü. Uzun süredir tekrar yapılmayı bekleyen minare ile ilgili yöre sakinleri hiç bir gelişme olmadığını aktararak tekrar aynısı gibi yapılmasını istedi.

Kerpiç evden, çelik modern eve

Elazığ depreminin ardından kerpiç evleri hasar alan resmiyette 98 yaşında olan ancak 20'li yaşlarda kimlik çıkartıldığı için 117 yaşında olduğunu belirten Selahattin dede ile eşi İsmigül Taştan çifti çelikten yapılan konforlu evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Selahattin dedenin eşi İsmigül Taştan, Eski evimiz kerpiçti, 50 yıllıktı çocuklarım geliyordu, yatacak yer yoktu ama şimdi Cuma'dan geliyorlar Pazar'a kadar hepsi rahat ediyor, torunum 'Babaanne ev çok geniş çok güzel' diyordiyerek anlatması ise mutluluğunu özetledi.

Elazığ Ticaret Rehberine Yeniden Start Verildi

2020 yılı Ocak ayında yaşanan Elazığ depremi ve ardından tüm dünyayı sarsan COVİD-19 nedeniyle çalışmaları durdurulan Ticaret Rehberinin 15 Mayıs 2021 tarihi itibarı ile dağıtımının yapılacak şekilde yeniden hazırlanmasına start verildi.

TOKİ, Karşıyaka Mahallesi’ndeki konutları satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi Elazığ depreminin ardından Karşıyaka Mahallesi’nde yapılan 439 konut ve 29 adet dükkanı satışa çıkardı.

El emeği ürünler, e-ticaretle Amerika'ya kadar satılmaya başladı

Elazığ'da 12 yıl önce eğitim almadan el sanatları bünyesindeki bir çok meslek dalını öğrenen, Elazığ depremi ve sonrasında devam eden pandemi sürecinde 'porselen dekorlama' mesleğini devam ettiren 2 çocuk annesi, krizi fırsata çevirerek porselen ve seramik ürünlerin üzerine işlediği desenlerle e-ticaret yoluyla yurtiçi başta olmak üzere Amerika'ya da satış yapmaya başladı.

Elazığ’da 167 hak sahibi kurayla evlerine kavuştu

Elazığ depremi sonrası iki mahalledeki kentsel dönüşümden hak sahibi olan 167 kişi daha çekilen kura ile evlerine kavuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bay Kemal Elazığ'ı bir gitsin görsün

Partisinin Grup Toplantısında Elazığ depreminde değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da gönderme yaptı. Erdoğan, 'Bay Kemal Malatya'yı Elazığ'ı bir gitsin görsün. Görsün ki belki, 'Ya nasıl da bunları yapmışlar?' der' ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Elazığ’a verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşadık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da ziyaretleri esnasında Elazığ ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum, 'Elazığ depremi üzerinden 1 yıl geçti ve biz Elazığlı kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşadık' dedi.

Konuttaki yüzeysel çatlak, çekiç ve beton delici ile kırım yapılarak gösterildi

Elazığ depreminin ardından yapımı tamamlanan ve büyük bir çoğunluğu hak sahibine teslim edilen konutların bodrum katındaki taşıyıcı olmayan yerlerdeki çatlakların, yüzeysel olduğu, beton delici ve çekiçli kırım yapılarak gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İpekyolu Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptı

Elazığ depreminin 1. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nin açılışına iştirak etti.

Genel Başkan Meral Akşener: Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 24 Ocak Elazığ depreminin 1. yılında hayatını kaybedenleri andı.

Vekil Gürsel Erol Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Elazığ’da karşılayacak

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 24 Ocak Elazığ depreminin 1. yılı dolayısıyla Elazığ'a gelecek olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı resmi karşılama protokolünde yer alacağını açıkladı.

Elazığ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bekliyor!

Elazığ depreminin birinci yıldönümü nedeniyle pazartesi günü Elazığ’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazıkonak Beldesinde konut teslim törenine katılacak. Şehre gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da hazırlıkların yapılacağı alanlarda incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum’a yaptığı maket evi hediye etti

Elazığ depreminin birinci yıl dönümünde kente gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem konutlarını yerinde inceledi. Bakan Kurum’un ziyaretinde 14 yaşındaki Emre Kaya, geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı maket evi hediye etti.

Başkan Asilhan Arslan: Elazığ depremi unutulmaz acılarla yüreklere kazınmıştır

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin birinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Adnan Demir: Yüreğimizdeki ateş hala sönmedi

Gelecek Partisi Elazığ İl Başkanı Adnan Demir, Elazığ depreminin yıl dönümünde açıklama yaptı. Demir, 'yüreğimizdeki ateş hala sönmedi' dedi.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için mevlit okutuldu

24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminin seneyi devriyesinde Elazığ İl Müftülüğü tarafından depremde hayatını kaybeden 41 vatandaşımız için İmam-ı Azam caminde Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlidi şerif okutuldu.

Elazığ depreminin birinci yılında jandarma depremzedeleri unutmadı

Elazığ depreminin birinci yıl dönümünde jandarma ekipleri, depremzedeleri ve çocukları unutmadı.

Elazığ depreminde hayatını kaybedenler kabri başında anıldı

Elazığ’da geçtiğimiz yıl bugün meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, kabri başında anıldı.

Enkazdan 17 saat sonra kurtarılan Hatun nine o anları anlattı

Elazığ’da 6.8’lik depremde 5 katlı apartmanın enkazından 17 saat sonra çıkarılırken başörtüsü istemesiyle dikkat çeken 8 çocuk annesi 70 yaşındaki Hatun Yamış, yaşadıklarını anlattı. Hatun nine, 'Enkaz altında ağladık, kızım bana bende kızıma hakkımı helal ettim' dedi.

Elazığ depreminin 1. yılı: Yaralar sarılmaya çalışılıyor, acılar unutulmuyor

Elazığ’da geçtiğimiz yıl bugün meydana gelen 6.8’lik depremin ardından devletin tüm kurumlarıyla yaraları sarmaya devam ettiği şehirde, enkazdan saatler sonra kurtarılanlar ve yakınlarını kaybedenler o unutamadıkları günü anlattı. Depremin yaralarının sarılması kapsamında şehir şantiyeye dönerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yarın anahtar teslim töreni düzenlenmesi planlıyor.