Etiketler

Sinovac aşısının etkinlik oranı açıklandı

Türkiye'de yapılan Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısının Faz-3 sonuçları belli oldu. Koronavirüs aşısının etkinlik oranı yüzde 83.5, hastaneye yatış engelleme oranının ise yüzde 100 olarak açıklandı. Çalışma süresince hem aşı hem boş aşı olanlarda ölüme rastlanmadı.

Ne zaman normalleşeceğiz? Aşının mucidi Uğur Şahin umutlarımızı yeşertti

Koronavirüs aşısının mucidi ve Alman ilaç şirketi Biontech'in kurucusu Prof. Uğur Şahin, mayıs sonunda ya da haziran ayının başında korona vaka ve can kaybı sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini ve normal yaşama dönülebileceğini söyledi.

Polis, salgın döneminde artan yeni dolandırıcılık yöntemine karşı uyarıyor!

Dolandırıcılar bu defa koronavirüs aşısı yalanıyla vatandaşları dolandırıyor. Randevu oluşturma bahanesiyle mesaj atıyor, tek tuşla bilgilere ulaşıyorlar. Yetkililer, telefona ya da e-posta'ya gelen bu tür linklerin açılmaması konusunda uyarıyor.

Vali Erkaya Yırık koronavirüs aşısı oldu

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptırdı.

Elazığ’da 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Aşı haritası erişime açıldı. Türkiye'nin 81 ilinde aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte vatandaşlar kaç kişinin aşı olduğunu merak ediyor. Bu kapsamda Elazığ’da 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Sağlık çalışanlarına ikinci doz aşılama Elazığ’da başladı

Korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde aşının ilk dozu uygulanan sağlık çalışanlarına ikinci dozların yapılmasına Elazığ’da başlandı.

Elazığ'da aşılanan kişi sayısı kaç oldu?

Elazığ’da korona virüsü ile mücadele kapsamında aşılanan kişi sayısı 19 bini geçti. Böylelikle 587 bin 960 nüfuslu Elazığ’da nüfusun 19 bin 365’i aşılandı.

Öğretmenler için aşı hazırlıkları başladı

Öğretmenlerin nasıl aşılanacağına ilişkin detayları paylaşan Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Milli Eğitim Bakanlığı bir liste gönderecek. öğretmenlerimiz istedikleri sağlık kuruluşlarında aşılarını olabilecek' dedi.

Bakan Koca'dan aşı müjdesi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den alınan 10 milyon dozluk koronavirüs aşısının ikinci bölümü olan 3,5 milyon doz aşının yarın sabah saatlerinde Türkiye'de olacağını açıkladı. Aşının 6,5 milyon dozluk ilk bölümü ise geçen pazartesi günü ülkemize ulaşmıştı.

Sağlık Bakanı Koca: Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’deki Covid-19 aşılama haritasını paylaştı. Bakan Koca, 'Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz. Pazartesi gününden itibaren bunu canlı olarak takip edebileceksiniz' dedi.

Türkiye koronavirüs aşısında üçüncü adıma geçiyor

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Fahrettin Koca, aşılama programının birinci aşamasının üçüncü adımına geçildiğini açıkladı. Üçüncü adımda 85 yaş üstünün aşılanacağını belirten Bakan Koca, şu ana kadar 1 milyondan fazla kişinin aşılandığını belirtti.

Elazığ’da sağlık çalışanları aşı olmaya devam ediyor

Elazığ’da sağlık çalışanları aşılanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Covid-19 aşısı olan Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Ahmet Sedat Kurtar 'Aşı salgın süresince alınan tedbirlerin yanı sıra pandeminin son bulması için büyük bir güç' dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Çin aşısının yan etkilerini açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova koronavirüs aşısının yan etkileriyle ilgili 'Aşı olan tarafta ağrı, sıcaklık, şişlik ve baş ağrısı, ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, yorgunluk, kırgınlık gibi belirtiler olabilir' dedi.

2 günde bin 492 sağlık çalışanı aşılandı

Elazığ'da korona virüse (Covid-19) karşı yapılmaya başlanan aşı çalışmasında 3 bin kişilik kadrosu bulunan Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ilk 2 günde bin 492 personele aşı yapıldı.

Dr. Kılınç: Şu an aşıdan başka güvenecek hiçbir şeyimiz yok

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mikail Kılınç, 'Şu an aşıdan başka güvenecek hiçbir şeyimiz yok, ben aşımı yaptırdım, herkesten de aşısını gönül rahatlığıyla yaptırmasını rica ediyorum' dedi.

Koronavirüs aşısında öncelikli meslek grupları netleşti

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısında öncelik verilecek meslek gruplarını güncelledi. İlk etapta sağlık çalışanları ve 65 yaş ve üstü vatandaşlar, ikinci grupta hizmet sektöründe çalışanlar, üçüncü aşamada kronik rahatsızlığı olanlar, dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde aşı yaptırmayanlar yer alacak.

Bilim Kurulu üyesi Kara'dan kritik uyarı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısı ile birlikte grip aşısı, zatürre aşısı da olunabileceğini; ancak iki aşı arasında en az 14, mümkünse 28 gün olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Kara, iki aşının aynı anda uygulanıp uygulanmayacağına ise belli bir grup üzerinde yapılacak deney çalışmasıyla karar verileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan korona virüs aşısının başlayacağı tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesiyle birlikte daha önce de yaptığımız gibi elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız. Böylece belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma inşallah bu aşı kampanyamız başlamış olacak' dedi.

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra Acil Kullanım Onayı vererek aşı uygulama programına başlayacağız' dedi.

Çocuklar COVID-19 aşısı olmalı mı?

COVID-19 aşısı ile ilgili gelen soruları Hürriyet'ten Meltem Özgenç uzmanlara danıştı. İşte Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan'ın merak edilen sorulara yanıtları...

‘Aşı’da sosyal medyadaki bilgi kirliliğine dikkat

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferah Onat, internet ortamında ve özellikle de sosyal medyada yayılan bilgi kirliliği ve komplo teorilerinin korona virüsün yayılımını önleyici tedbirleri engelleyebileceğini belirtti. Onat, testlerden ilaç tedavisine, önleyici tedbirlerden aşıya kadar pek çok konudaki olumsuz içerikler nedeniyle bilgi kirliliği oluştuğunu, bu durumun önüne geçmek için doğru iletişim kanalları ile doğru bilgilendirmenin şart olduğunu ifade ederek bunun yaygın aşılama için de büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çin aşısı Türkiye'de! Bakan Koca'dan açıklama

Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin aşısına ilişkin açıklama yaptı.

Çin aşısının Türkiye'ye geliş tarihi netleşti

THY Basın müşavirliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin'den gelecek ilk parti koronavirüs aşısı yarın Türkiye'de olacak. Açıklamada aşıların yarın Pekin'den İstanbul'a geleceği, perşembe günü ise Ankara'ya götürüleceği belirtildi.

Uzmanlar yanıtladı, Aşıyı reddeden işinden atılabilir mi?

İşverenler çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getirebilir mi? İşveren, çalışanı ‘koronavirüs aşısını reddettiği’ gerekçesiyle işten çıkarabilir mi? Bazı hukukçulara göre işe alım ve devamda aşı zorunlu tutulabilir. Aşıyı reddetmek ‘geçerli’ hatta ‘haklı fesih’ nedeni sayılarak, işten çıkarmaya kadar gidebilir. Bazı hukukçulara göre ise pandemi halinde aşı zorunluluğuna ilişkin bir yasal düzenleme yok.

Koronavirüse karşı aşılardan daha etkili, Anında antikor geliştiriyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmalarında sona gelinirken, bir sevindiren haber de İngiltere'den geldi. İngiliz bilim insanları, Kovid-19'a karşı anında antikor üretebilen ilacın çalışmalarına başlandığını duyurdu. Bilim insanları ayrıca, ilacın 12 aya kadar bağışıklık kazandırabileceğini ifade etti.

Mutasyon koronavirüs aşısını etkiler mi?

Henüz aşı Türkiye'ye gelmeden, yeni gelişen mutasyonun koronavirüs aşılarına etki edip etmeyeceği tartışma konusu oldu.

Aşı en erken iki hafta sonra

Türkiye büyük bir umutla aşıları bekliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşılarının pazartesi günü ülkemizde olacağını, 4.5 milyon doz Alman BioNTech aşısının da alınacağını açıkladı. Aşıların en erken iki haftalık sürecin sonunda kullanıma hazır olacağını söyleyen Bilim Kurulu üyeleri, merak edilen soruları Hürriyet Gazetesine yanıtladı...

Koronavirüs aşısı yönetmeliğinde yeni düzenleme!

Türkiye, koronavirüs aşısı için ruhsatlandırma yönetmeliğine 'acil kullanım onayı' hükmü eklendi. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre; etkinlik, güvenlilik ve kaliteyle ilgili kapsamlı veriler sağlanamasa da aşılar için acil kullanım onayı verilecek.

Prof.Dr. İlhan: Günde 1,5 milyon kişiye virüs aşısı yapılması planlanıyor

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Elazığlı hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısı Türkiye'ye geldiğinde günde 1,5 milyon kişinin aşılanmasının planlandığını söyledi. Prof. Dr. İlhan, Türkiye'de aşılamanın her yerde aynı anda başlayacağını belirterek, '83 milyon nüfusumuz olduğunu düşündüğümüzde 60-65 milyon civarı vatandaşımızın haziran ayı sonuna kadar aşılanmasını planladığımız düşünülebilir.'' dedi.

Koronavirüste herkesin göz ardı ettiği risk! Tüm aşı çalışmaları çöpe gidebilir

Koronavirüs salgını tüm dünyada 70 milyondan fazla kişide görülürken bilim insanlarından kritik bir uyarı geldi. Bilim insanları virüsün mutasyonlarının yedi ana gruba ayrıldığını açıklayarak, koronanın genetik yapısında gelecek önemli bir değişikliğin aşıları etkisiz hale getirme potansiyeli bulunduğunu söyledi.