Gebze'deki Honda fabrikasının yeni sahibi hemşehrimiz Başaran oldu

Uzun yıllardır Türkiye'de üretim faaliyeti gerçekleştiren Japon üretici Honda'nın Gebze'deki fabrikasının yeni sahibi Elazığlı Hemşehrimiz Mehmet Rüştü Başaran oldu.

PAYLAŞ

Harput Erkek Kuran Kursunu Elazığ İl Müftülüğüne bağışlayan ve masraflarını karşılayan HABAŞ Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Hemşehrimiz Mehmet Rüştü Başaran Honda’nın Gebze’deki fabrikasını satın aldı.

Yaşam süresi boyunca çevresindekilere örnek olan, Harput Erkek Kuran Kursunu Elazığ İl Müftülüğüne bağışlayan Hemşehrimiz Hamdi Başaran’ın oğlu, HABAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rüştü Başaran oldu.

Honda Türkiye AŞ tarafından yapılan açıklama ile birlikte fabrikanın yeni sahibi belli oldu.

Honda Türkiye Fabrikası için HABAŞ Topluluğu’nun sahibi Başaran’a  devredilmek üzere anlaşıldığını duyurdu.

1992’den  bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve 1997’den beri Gebze’de üretim yapan Honda Türkiye’nin yeni sahibi HABAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rüştü Başaran oldu.

“FABRİKANIN YENİ SAHİBİ HEMŞEHRİMİZ  BAŞARAN”

Yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan HABAŞ Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. İlk olarak “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan topluluk, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğudur.

MEHMET RÜŞTÜ BAŞARAN KİMDİR?

1947 yılında Elazığ’da doğdu. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Mehmet Rüştü Başaran, babası Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile 1956’da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu'nun başında bulunuyor.

HABAŞ Türkiye'nin en büyük sınai ve tıbbi gaz üreticisi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) dağıtıcısı. Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi ile HABAŞ, LPG sektörünün de önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor.  

HABAŞ aynı zamanda yıllık 3 milyon ton olan çelik üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önemli yatırımcıları arasında. Ayrıca 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden Anadolubank’ı satın aldı. Başaran, dünyanın önde gelen Ferrari koleksiyonerlerinden birisidir. Garajında Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari i Superamerica'nın yanı sıra Mclaren F1, Porsche Carrera GT ve Hennessy Venom GT gibi 100'e yakın lüks otomobil bulunuyor.

Mehmet Rüştü Başaran, Forbes’in açıkladığı 2015 yılı dünyanın en zenginleri listesinde 1,2 milyar dolar servetiyle 1533. sırada yer aldı. Türkiye'de ise 22. sıradadır.

Elazığ Online

Yunus Emre GEZİCİ

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Muhalif | 29 Mart 2021 12:01

    Memlekete bu adamın faydası var mı siz onu yazın

  • Tahir Bayat | 28 Mart 2021 23:48

    Hayırlı olsun. Honda çekildi mi ki hemşerimiz sahibi oldu ?

  • Bakı boydak | 28 Mart 2021 13:43

    Allah hayırlı etsin inşallah

BUNLARA DA BAKIN