Kültür Sanat

TDK'ya en çok gelen Türkçe astronot isim önerileri belli oldu TDK'ya en çok gelen Türkçe astronot isim önerileri belli oldu
Kültür Sanat Haberleri

Başkan Şahin Şerifoğulları halay özlemini sosyal medyadan paylaştı

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Ramazan ayında vatandaşları sahura kaldırmak için çalınan davul klarnet geleneğini video olarak paylaştı.

Elazığ'da davullu, klarnetli sosyal mesafeli sahur halayı

Elazığ'da yıllardır süren sahur halayı geleneği Koronovirüs'e (Covid-19) rağmen bozulmadı, davul klarnet eşliğinde sosyal mesafeye uyularak çekildi.

Hemşehrimiz Tosun, yeni şarkısı için klip çekti

Elazığlı sevilen sanatçı Hakan Tosun, yeni çalışması 'Mahşere Kaldı' şarkışı için klip çekerek müzikseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Tepkilere Neden Olan O Karardan Bakanlık Vazgeçti

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği ve Kürsübaşı Topluluğu, Elazığ korosunun isminin değiştirilmesinden vazgeçildiğini açıkladı.

3 bin yıllık geleneği 100 yıllık Ruzba sazıyla sürdürüyor

Elazığ'da müzik öğretmeni olan ve koro şefliği yapan Aygün Çam, yaklaşık 9 yıldır 100 yıllık Ruzba sazıyla 3 bin yıllık geleneği yaşatıyor.

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü'nün İsmi Değişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Elazığ’da 1989 yılında kurulan Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün ismi Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirildi.

Elazığ Kültür Derneği olağan genel kurulu gerçekleşti!

Elazığ Kültür Derneği Olağan Kurulu, 27 Mart’ta koronavirüs tedbirleri göz önüne alınarak Ankara'da gerçekleştirildi.

Araştırmacı-Yazar Süleyman Yapıcı'nın 10.Kitabı çıktı

Araştırmacı-yazar Süleyman Yapıcı'nın, 'Kültürel Dünyası İçinde Palu’dan Esintiler' isimli onuncu eseri yayımlandı.

Harput Musiki Müzesi protokolü imzalandı

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde yapılacak olan Harput Musiki Müzesi projesinin imzaları atıldı.

Elazığ'da arkeolojik yapılar foto kapanla korunabilir

Elazığ'da bazı arkeolojik yapıların zarar görmesi üzerine, bu tür alanların foto kapanla korunması için çağrıda bulunularak, çeşitli ziyaretler yapıldı.

Sanat dünyası yasta! Usta oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Usta oyuncu Rasim Öztekin geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kısıtlama kalktı, Harput ziyaretçilerini tekrar ağırlamaya başladı

Orta risk grubunda yer alan Elazığ'da hafta sonu kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan 4 bin yıllık geçmişe sahip Harput Mahallesi tekrar misafirlerini ağırlamaya başladı.

Kadim Şehir Harput'ta çalışmalar sürüyor

Elazığ Belediyesi tarafından 4 bin yıllık tarihe sahip, medeniyetler beşiği kadim şehir Harput'un, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle başlanılan çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Baskil Kaymakamı Yılmaz, tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu

Elazığ'ın Baskil İlçesi Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, tarihi mekanlar da incelemelerde bulunarak ilçenin turizm anlamında bir destinasyon merkezi olması için çalışma yaptıklarını belirtti.

Unutulmaya yüz tutmuş 'Naht sanatı' gençlerin ellerinde hayat buluyor

Elazığ'da bakanlığın desteğiyle kurulan Naht Sanatı Atölyesi ile hem gençler unutulmaya yüz tutmuş sanatı öğreniyor, hem de zamanlarını değerlendirerek kalıcı eserler yapıyor.

Hastek Kalesi, sular çekilince gün yüzüne çıktı

Elazığ’da Keban Baraj Gölü altında kalan ve suların çekilmesiyle üç katlı olduğu bilinen Hastek Kalesi’nde iki kat gün güzüne çıktı. Kalenin duvarlarında Kral Aeimaries’in genç yaşta ölen eşi için yazdığı hüzünlü yazıt ile odaları birbirine bağlayan dar geçitli galeriler dikkat çekti.

TDK'ya en çok gelen Türkçe astronot isim önerileri belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrının ardından 'astronot' kelimesinin Türkçe karşılığı için gelen isim önerilerini açıklayan Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin, "Gökmen, gökalp, gökderi, yani gök kelimesi ile başlayan, devam eden kelimeler çoğunlukta. Demek ki halkın dil zevki o yönde oluyor. Bir de gelenler arasında şahıs isimleri var. Alpaslan var, Fatih var. Tarihimizdeki önemli şahsiyetlerin isimleri canlandırılmak isteniyor" dedi.

Av. Dr. İrfan Sönmez’in 3. Kitabı Okuyucularla Buluştu

Sitemiz köşe yazarlarından Av. Dr. İrfan Sönmez’in Üçüncü Kitabı 'Self-Determinasyon Ayrılma Girişimleri Ve Kürtler' adlı kitabı okuyucuyla buluştu.

Sedat Çağlayan’dan Başkan Şerifoğulları’na Teşekkür

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından kültür-tarih danışmanı olarak atanan araştırmacı-yazar Sedat Çağlayan, ilk iş olarak Harput'ta tarihi mekanların restorasyon çalışmalarını yürüten KUDEP ile toplantı yaptı.

Toplam 330 haber.