Sağlık

Sağlık Haberleri

36 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3'ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Bilgin, bu ilaçlardan 24'ünün yerli üretim olduğunu söyledi.

İl Müdürü Polat: Panikleyecek ve korkulacak bir durumumuz yok

Hastane konusunda pandemi yatak doluluk oranının yüzde 40 ve yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 54 civarlarında olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, Yani panikleyecek ve korkulacak bir durumumuz yok. Vatandaşımız rehavete kapılmasın dedi.

Vali Yırık: Delta varyantı Elazığ'da da var

Delta varyantının Elazığ'da da olduğunu belirten Elazığ Valisi Erkaya Yırık, 'İlimizde 445 bin aşılama hedefinde yüzde 53'lük bir aşılama çalışması gerçekleşti. Vatandaşlardan istirhamımız Cumhurbaşkanımızın ve bizim olduğumuz gibi aşılarını olmalarıdır' dedi.

Aşı olmayana kısıtlama gelir mi?

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca, vaka artışının ele alındığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Artan vakalar sonrası merak edilen 'Kısıtlamalar geri gelecek mi?' sorusuna yanıt veren Bakan Koca, 'Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok. Ama olmayacağı anlamına gelmez' dedi. Ayrıca, Bakan Koca, şu an aktif vakaların yaklaşık yüzde 87'sinin aşısı tamamlanmamış kişiler olduğunu da söyledi.

Uğur Şahin'den korkutan sözler!

Koronayla mücadelede en büyük silahımız olan aşılama oranının etkinliğinin ne kadar olduğu halen bir tarışma konusu. Aşının mucidi Uğur Şahin, aşının antikor oranının düştüğünü belirterek, 'Aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük. Ancak hücresel bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt yok.' sözlerine yer verdi.

BioNTech aşısı ile ilgili çarpıcı araştırma

İngiltere'de yapılan bir araştırma, Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısındaki iki doz arasında beklenilmesi gereken sürenin uzatılması gerektiğini ortaya çıkardı.

Aile hekimliklerinde yeni dönem!

Sağlık Bakanlığınca başlatılan uygulama ile tüm aile hekimliklerinde vatandaşların hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları ile kanser ve yaşlı izlem taramalarına alınması zorunlu hale getirildi.

Vaka artışı sonrası Bakan Koca'dan korkutan sözler!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 bine yaklaşan vaka sayılarının ardından sosyal medya hesabından peş peşe paylaşımlar yaptı. Tedbirlere uyma ve aşı çağrısı yapan Koca, 'Yarın muhtemelen daha yüksek bir sayıyla karşılaşacağız. Sonraki günleri uyacağımız kurallar, yaptıracağımız aşılar belirleyecek. Almak istediğimiz sonuca göre hareket edelim' dedi.

Tatil dönüşü dördüncü dalga uyarısı!

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde özellikle kıyı illeri dolup taştı ancak unutulan Delta varyantı, 'Nasılsa aşılandım' rehaveti, maske ve mesafe kurallarına uymayanların çokluğu endişe yaratıyor.

Koronavirüste endişelendiren gelişme!

Koronavirüse yakalanan pek çok kişi hastalığı ağır geçirmiyor ve kısa sürede iyileşiyor. Ama hastalığı ağır geçirmeyenlerde bile, iyileştikten sonra uzun vadeli sorunlar yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. 'Uzatmalı koronavirüs' kadınlar arasında iki kat daha yaygın görülüyor.

Delta Plus varyantı nedir?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Delta Plus varyantı Türkiye'de de görüldü. Çok daha çabuk bulaştığı tespit edilen bu varyant yeni bir dalgaya sebep olur mu? Aşıları ne kadar etkili?

Vaka sayıları hızla artarken hükümet bayram sonrası yol haritasını belirledi

Son dönemlerde hızla artan vaka sayıları endişeleri de beraberinde getirdi. Süreci yakından takip eden Hükümet, bayramdaki hareketliliğin vaka ve vefat sayılarına yapacağı olumsuz etkiyi masaya yatırdı. Buna göre bayram sonrası yaklaşık 20 milyon kişinin daha hızla aşılanıp virüse karşı bir 'dalgakıran' oluşturulması amaçlanıyor.

Dağda rahatsızlanan çoban için sağlık ekipleri seferber oldu

Elazığ'da dağda hayvanlarını otlattığını sırada rahatsızlanan 60 yaşındaki Sami Aydemir için sağlık ekipleri seferber oldu. Sağlık çalışanlarının 3 saat yürüyerek ilk müdahalesini yaptığı Aydemir, ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Bakan Koca'dan Delta ve Delta Plus varyantı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Delta varyantı sayıları giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an 750’leri buldu. İl sayısı da 36’ya çıktı. Delta Plus varyantı 3 tane olarak devam ediyor. 3 ilde' dedi.

Sağlık Bakanlığından 'CoronaVac' aşısı açıklaması

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, 'CoronaVac’ın 306.080 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer (flakon) ve sekonder (kutu) ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğu görülmüştür. Güvenlik açısından analiz süreci yeniden başlatılmıştır' dedi.

Koronanın sonunu getirecek hamle!

Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu takvim doğrultusunda başlayan aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bugünden itibaren 16 yaş ve üzeri genç vatandaşlara aşı randevusu alma hakkı açıldı. Randevular MHRS sistemi ve e-Nabız üzerinden alınabiliyor.

101 yaşındaki nine aşı olmak istedi, il sağlık müdürü kapısına gitti

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, aşı talebinde bulunan 101 yaşındaki Nezaket ninenin merkeze bağlı Aydınlar köyündeki evine gitti. Polat, mobil sağlık ekipleri tarafından Nezaket nineye yapılan korona virüs aşı uygulamasını yerinde izledi.

Vali Erkaya Yırık: Bizde delta virüsüne ait bir veri yok

Elazığ haber: Elazığ'da aşılanma noktasındaki hedefin 441 bin kişi olduğunu belirten Vali Erkaya Yırık, 'Şu anda geldiğimiz nokta 224 bin. Yüzde 51'lik bir kısım aşılandı. Ama bu sayının daha da artması gerekiyor' dedi.

Elazığ Evladına Sahip Çık!

Elazığ haber: Bir evlatlarını SMA hastalığından kaybeden Seyhan Çifti, 15 aylık bebekleri de bu hastalıktan kaybetmemek için Elazığ Öğretmenevi önünde stant kurdu. Elazığlılardan destek istedi.

Toplam 850 haber.