ABD'nin açıklaması sonrası dolar ve altın düşüşe geçti

ABD'nin Osman Kavala ile ilgili 10 Büyükelçiliğin yayınladığı bildiriye ilişkin geri adım atması piyasalara olumlu yansıdı. Açıklama sonrası sabah saatlerinde 9,82 seviyelerine gören dolar, 9,59 seviyesine kadar düştü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
ABD'nin açıklaması sonrası dolar ve altın düşüşe geçti
ABD'nin Osman Kavala ile ilgili 10 Büyükelçiliğin yayınladığı bildiriye ilişkin geri adım atması piyasalara olumlu yansıdı. Açıklama sonrası sabah saatlerinde 9,82 seviyelerine gören dolar, 9,59 seviyesine kadar düştü.
Elazığ Online Elazığ Haber - Çağlayan Günday

ABD'nin öncülük ettiği 10 Büyükelçinin Osman Kavala'nın durumu hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin tartışmalar devam ediyor.

ABD Büyükelçiliği'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada "ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama sonrası sabah saatlerinde 9,82 TL'yi gören dolar 9,59 seviyesine kadar çekilirken, Euro 11,15'e, gram altın ise 557 TL'ye kadar düştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD ve diğer büyükelçiliklerin açıklamalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandığını bildirdi.

Büyükelçilikler'den Türkiye'nin içişlerine karışma açıklaması

Osman Kavala ile ilgili 10 Büyükelçiliğin yayınladığı bildiriye ilişkin geri adım geldi. Büyükelçiliklerden "Türkiye'nin içişlerine karışılmaması ile ilgili Viyana Sözleşmesi'ne bağlıyız" açıklaması yapıldı.

ABD'nin öncülük ettiği 10 Büyükelçinin Osman Kavala'nın durumu hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin tartışmalar devam ediyor.

ABD Büyükelçiliği'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdil:

“ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder”.

BİR BİLDİRİ DE HOLLANDA BÜYÜKELÇİSİNDEN

ABD büyükelçiliğinden yapılan açıklamanın bir benzerini de Hollanda Büyükelçisi 
Marjanne de Kwaasteniet sosyal medya hesabından gerçekleştirdi. 

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton da söz konusu açıklamaya destek vererek sosyal medya hesabı üzerinden diğer büyükelçilikler ile aynı açıklamayı paylaştı.

NORVEÇ

10 Büyükelçilikten biri olan Norveç'in Türkiye'deki temsilciği geri adım attı. ABD'nin attığı tweeti RT'ledi.

DANİMARKA

Danimarka Büyükelçisi Danny Annan da sosyal medya hesabı üzerinden ABD'nin paylaşımını RT'ledi.

FRANSA SESSİZ KALDI

Kavala bildirisine ilk imza atan ülkelerden biri olan Fransa ise, diğer ülkelerin geri adım atmasına karşılık, ne büyükelçiliğin hesabından, ne büyükelçinin hesabından ne de web sitesi üzerinden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yaptı.

Paris'e bağlı temsilciliğin tavrı dikkat çekerken, sosyal medya hesapları üzerinde son paylaşımların 2 gün önce yapıldığı görüldü.

VİYANA SÖZLEŞMESİ

ABD ve Hollanda Büyükelçililiklerin değindiği Viyana Sözleşmesinin 41'inci maddesi, bir ülkenin içişlerine müdahaleden sakınılması gerektiğine dikkat çekiyor. Söz konusu sözleşmenin 41'inci maddesinde şu ifadeler yer alıyor.

1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.
2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.
3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN