ETSO Başkanı Arslan: İlimizin geneli 6. bölge teşviklerinden faydalanmalı!

21 Ağustos 2020 tarih ve 2846 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunla 01.01.2021 tarihi itibarı ile ülkemizde uygulanacak olan Teşvik Yasasına bir takım yeni düzenlemeler getirildi. Yeni yasada aralarında Elazığ'ın da bulunduğu 8 ilin OSB'lerdeki yatırımlarının 6. bölge desteklerinden istifade etme şansı kaldırıldı.

PAYLAŞ

21 Ağustos 2020 tarih ve 2846 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunla 01.01.2021 tarihi itibarı ile ülkemizde uygulanacak olan Teşvik Yasasına bir takım yeni düzenlemeler getirildi. Yeni yasada aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 8 ilin OSB’lerdeki yatırımlarının 6. bölge desteklerinden istifade etme şansı kaldırıldı. Bu durum hem depremin hem de pandeminin açtığı yaraları kapamaya çalışan Elazığ insanımızı iyiden iyiye endişelendirdi. Bu konu özelinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) gerekli adımları attığını kamuoyu ile paylaştı. Elazığ TSO konuyu çok yönlü değerlendirerek, ilgili tüm makamlarla gerekli iletişimi sağlayarak, girişimlerini ve çalışmalarını da sürdürmekte. Konu özelinde açıklama yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, ilimizin genelinin 6. bölge teşviklerinden faydalanması gerektiğinin altını çizerek; “İlimizde yeni yatırımlar başta olmak üzere, kalkınma ve gelişmemizin vazgeçilmez bir unsuru olan bu konu Odamızın önceliği olup, üzerinde kurumsal ciddiyet ve eşgüdümle çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.

21 Ağustos tarihli Resmi Gazete’nin yayınlanmasına müteakip Elazığ TSO’nun girişim ve çalışmalarına profesyonel bir yaklaşımla başladığını belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan  “Bilindiği gibi 5174 sayılı yasa ile görev sorumluluk ve faaliyetleri kanunla sabit olan ve Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Örgütü olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, bu kimliğinin gerektiği şekilde olaylara yaklaşmakta ve kamu kurumu ciddiyetiyle işlerini yürütmektedir.  Sosyal medya çığırtkanlığı veya medya kuruluşlarına popülist açıklamalar yapma yerine olayla ilgili hangi düzeyde çalışma yapıldığı ve alınan sonuçlar üzerinden değerlendirme yapmak suretiyle tüm süreçleri medya ile paylaşarak şeffaf bir süreç Odamız Yönetiminin genel prensibidir” diyerek çığırtkanlık yapmadan ilgililerle gerekli görüşmelerin sürdürüldüğüne dikkat çekti.

BAŞKAN ARSLAN: GİRİŞİMLER VAR, MÜJDEYİ VEKİLLERİMİZ VERECEKTİR!

Nasıl çalışmalar ortaya koyduklarına da açıklık getiren Başkan Arslan; “Bu doğrultuda, 21 Ağustos 2020 tarihli ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’ Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanları, Odamızın Profesyonelleri ve Mali Müşavirler tarafından tüm detayları, ekleri ve atıfta bulunulan tüm maddeleri bir bir incelenmek suretiyle, yeni yasanın ilimize etkileri son 10 yıllık Yatırım Teşvik Belgeleri incelenmek suretiyle 24 Ağustos tarihinde rapor haline getirilmiştir. Bu rapor devletimizin tüm kurumlarının bağlı olduğu Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, ilimiz milletvekillerine ve TOBB’ye gönderilmiştir. Konu hakkında Sayın Milletvekillerimizin çok değerli girişimleri ve çalışmaları mevcut olup, ilgili mercilerden alınan sözler söz konusudur. İnşallah yasanın yürürlüğe gireceği 01.01.2021 tarihinde önce Sayın Vekillerimiz bu konuyla ilgili müjdeyi paylaşacaklardır” dedi.

“İLİMİZİN GENELİ 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANMALI!”

Sözlerini sürdüren Başkan Arslan; “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, söz konusu raporda önceliğimizin Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımlara 6. Bölge desteklerinin süresinin uzatılması değil, 24 Ocak tarihinde 6.8 şiddetinde bir depremle yıkılan ve ilin genel anlamda bütünsel olarak tüm alanlarını olumsuz etkileyen depremin göz önünde bulundurularak ve yıl sonu itibarı ile TÜİK tarafından açıklanacak tüm resmi istatistikler baz alınarak ilimizin genel anlamda 6. Bölge ilan edilmesi yönündedir” dedi.

“TEŞVİK KALKINMA VE GELİŞMENİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”

Sözlerinin sonunda ise Başkan Arslan; “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak konuyu en titiz bir şekilde tüm süreçleriyle takip etmekte ve yaşanacak gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. İlimizde yeni yatırımlar başta olmak üzere, kalkınma ve gelişmemizin vazgeçilmez bir unsuru olan bu konu Odamızın önceliği olup, üzerinde kurumsal ciddiyet ve eşgüdümle çalışmalar sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN