Fırat Üniversitesinden büyük başarı

Stanford Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2'lik dilime giren akademisyenleri açıkladı. Büyük bir başarıya imza atan Fırat Üniversitesinden listeye 42 akademisyen girdi. Listeye Türkiye'den en fazla akademisyen giren üniversite sıralamasında ise Fırat Üniversitesi ikinci sırada yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Fırat Üniversitesinden büyük başarı
Stanford Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2'lik dilime giren akademisyenleri açıkladı. Büyük bir başarıya imza atan Fırat Üniversitesinden listeye 42 akademisyen girdi. Listeye Türkiye'den en fazla akademisyen giren üniversite sıralamasında ise Fırat Üniversitesi ikinci sırada yer aldı.
Elazığ Online Elazığ Haber - Yunus Emre Gezici

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 190 bin bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı.

19 Ekim 2021 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2020 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2‘lik dilimde bulunan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi "Kariyer boyu etki" ve "Yıllık etki (2020 yılı çalışmalar)" olarak iki kategoride listelendi.

Liste de akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Bilim insanlarının sadece “2020 yılı çalışmaları” dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 190 bin 63 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den bin 150 öğretim üyesi girerken, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 42 öğretim üyesi yer aldı.

Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada 186 bin 177 bilim insanı içerisinde Türkiye’den 828, Fırat Üniversitesinden ise 29 öğretim üyesi yer aldı.

Türkiye’den listeye İstanbul Teknik Üniversitesi 50 akademisyenle birinci sıradan girerken onu 42 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 38 akademisyenle Koç Üniversitesi, 35 akademisyenle Hacettepe Üniversitesi, 34 akademisyenle ODTÜ, 30 akademisyenle Erciyes Üniversitesi, 29 akademisyenle Gazi Üniversitesi, 26 akademisyenle Bilkent Üniversitesi takip etti.

Akademisyenlerin başarısıyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesi, başarı ve kalite odaklı bakış açısı ile artık dünya genelinde adından söz ettirmeyi başaran bir üniversite olmuştur. Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde üniversitemizden 42 akademisyeninin yer alması hem üniversitemiz hem de şehrimiz adına önemli bir gurur kaynağı olmuştur. Yapmış oldukları çalışmalarla dünya sıralamasına girmeye hak kazanan çok değerli akademisyenlerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Mesut | 31 Ekim 2021 07:23

    Dunya'da listeye giren ogretim uyesi sayisi 190000 den fazla, Turkiye'den listeye giren 1150 kisi, yani %1'in cok altinda, G20 ulkesi olan ( gerci G20 den de kume dusuyoruz), yani dunyadaki ekonomide 70 yildir ilk 20'de olan ve su anda bu ligden de dusen bir ulkenin payi ]en asagi olmamaliydi, bu da listeye giren ogretim uyesi sayisinin yakasik 10000 (onbin civarina denk gelir), bu sayi su anda 1150 ogretim uyesi, basarisizligi basaiymis gibi gostermekte iyi bir meziyet olsa gerek, ancak Fiat Universite'si hic olmazsa Turkiye genelinden daha yuksek!!!

  • SEMA GULER | 30 Ekim 2021 19:39

    aKADEMISYENLERIN ISIM VE BRANSLARINI BILDIRIR MISINIZ ?

  • Mehmet Atal | 30 Ekim 2021 10:58

    İsimleri ve branşları söylerseniz sevinirim

BUNLARA DA BAKIN