Karakoçan Golan Kaplıcası da Elimizden Gitti

CHP Karakoçan İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu: 'Golan Kaplıcası'nın yüzde 51'inin Tunceli'ye kaptırıldığını' açıkladı.

PAYLAŞ

Elazığ İl Genel Meclisi Haziran Ayı Toplantısı’nın, son oturumda söz alan CHP Karakoçan İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, ilçelerindeki kaplıcanın, Tunceli’ye kaptırıldığını ve kimsenin haberi olmadığını belirtti.

Okçuoğlu; “Golan Termal Kaplıcası ile ilgili çok büyük bir sıkıntımız var. Elazığ’da ve uluslar arası alanda  tanımış bir yer... Ne hikmettir ki farkında olmadan ya da hiç kimse farkında olmadan Golan Termal Kaplıcasını Tunceli bölgesine kaptırdık. Soruyoruz, soruşturuyoruz. İlgili birim müdürlerine soruyoruz. Bu olay nasıl gerçekleşti. Kimsenin haberi yok.” dedi.

“Elazığ İl Özel İdaresi’nin Uhdesinde Bulunan Kuyu Tunceli İl Özel İdaresi Tarafından Kapatılmış”

Kaplıcanın Tunceli İl özel İdaresi tarafından ihale edildiğini de belirten Okçuoğlu yaşanan gelişmeyi şu şekilde ifade etti, “Golan Termal Kaplıcası’nı Tunceli iline kaptırmışız. Özel bir firma çalışma yapmış, hiç kimsenin haberi olmadan 50 bin hektar sahanın kapatma koşulu ile % 51 tarafı Tunceli %49 Karakoçan bölgesine ait olmak üzere, termal bölgemizde girişimde bulunmuş ve bu hakkı kazanmış. Geçenlerde, yasalarda nasıl böyle bir şey varsa… Tunceli İl Özel İdaresi ihale yapıyor. Elazığ İl Özel idaresinin uhdesinde bulunan bir kuyunun kapanması kararını alıyor. İhale firması geliyor, kuyu kapatmaya gidiyor. İşletmeci, ‘ne yapıyorsun?’ diye sorduğunda, ‘biz İl Özel İdaresi olarak ihale yaptık. Burası özel firmanın açmış olduğunuz kuyuyu kapatmaya geldik.’ diyorlar”

“Bu Nasıl Olur? “

Kaplıcanın yeniden Elazığ sınırlarına dahil edilmesi için Elazığ Valisi Erkaya Yırık’a ve İl Özel İdaresi Müdürü Ali Şiş’e çağrı yapan Okçuoğlu; “İlgili birim müdürü ve hukuk işlerine soruyorum. Bu nasıl olur? İlgili bakanlıktan başvurup olabilir. O zaman Cip Bölgesi’nde bulunan kaplıcaya Erzincan gelsin. Ankara’da ilgili kurumlarda kapatsın. Ben kapattım burası Erzincan’a ait. Biz burada ne yapıyoruz? Özel idare ne yapıyor? Biz su projesi yaptığımızda kanalizasyon projesi yaptığımız zaman, on bir kurumdan görüş soruluyor. Bu görüşler olumlu gelmedikten sonra iptal oluyor. Bu güne bakıyoruz. Maalesef değerimiz olan ilçemize çok büyük katkısı olan bölge, turizmine katkısı olan Golan Termal kaplıcası Tunceli’nin özel bir firması tarafından saha kapatma kararı ile elimizden alınıyor. Buradan valimize, ilgili birimlerimize konu ile ilgili varsa hatanın düzeltilmesi ya da kanuni olarak ne yapılması gerekiyorsa mahkeme yolu ile durdurulması ile ilgili girişimlerde bulunulmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Günışığı Gazetesi

Elazığ Online

Yunus Emre GEZİCİ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN