Konserve zehirlenmelerine dikkat!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ayşegül Keskinkılıç, konservelerin içerisinde üreyen bazı bakterilerin ciddi gıda zehirlenmelerine neden olabileceğini söyledi.

Konserve zehirlenmelerine dikkat!
Elazığ Özel
Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ayşegül Keskinkılıç, konservelerin içerisinde üreyen bazı bakterilerin ciddi gıda zehirlenmelerine neden olabileceğini söyledi.

Haber Editörü: Elazığ Online

Son günlerde sosyal medyada ve televizyonlarda konservelerden dolayı gıda zehirlenmelerinin hızla arttığını görüyoruz. Konservelerin içerisinde üreyen bazı bakteriler ciddi zehirlenmelere neden olabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ayşegül Keskinkılıç, konservelerden dolayı oluşabilecek gıda zehirlenmelerinin önüne geçilmesi adına önemli bilgiler verdi.

Konserve ile ilgili bilgiler veren Keskinkılıç, “Konserve besinler genelde tüketimi güvenilir olmakla beraber bazı durumlarda bakterilerin zararlı etkileriyle en tehlikeli besin grubu olabilmektedir. Marketlerden hazır olarak alınan konserve besinler üretimleri sırasında pastörize edilerek tüketime hazırlanırlar. Bu şekilde mikrobiyal açıdan taşıdıkları risklerin önüne geçilmiş olur” dedi.  

‘TÜKETİCİLER KESİNLİKLE BOMBAJ YAPAN KONSERVELERİ SATIN ALMAMALI’

Konservelerde bazı sağlığa zararlı bakterilerin üreyebildiğini belirten Keskinkılıç, “Konservelerde bazı bakteri türleri var ki pastörizasyon işlemleri bu bakterilerin ölmesi için yeterli olmayabiliyor. Kapalı konservelerin içerisinde yaşayan ve üreyen bakteriler konserve içerisinde insan sağlığına zararlı kimyasallar oluşturabilmektedir. Konserveler kavanozlarının içerisinde kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan gazlar teneke konservelerde bombe yapmaktadır. Tüketiciler kesinlikle bombaj yapan konserveleri almamalı ve tüketmemelidirler. Bu konserveleri açarken rahatsız edici derecede kötü koku ve gaz basıncının etkisi ile farklı bir ses çıkıyor ise konserve içerisinde gıda bozulmuş demektir” diye konuştu.

‘EVDE KONSERVE HAZIRLARKEN DİKKATLİ OLUNMALI’

Besin zehirlenmelerinde konservelerin büyük rolünün olduğuna dikkat çeken Keskinkılıç, “Gıdaların çoğunluğunda bakteriler doğal olarak belirli miktarlarda bulunur. ClostridiumBotulinum adlı bakterinin toksininin sebebiyet verdiği gıda zehirlenmeleri ideal sürede pişirilmeyen evde hazırlanmış konservelerin ve çiğ olarak tüketilen konservelerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu zehirlenmelerin yarısını toksin içeren sebze konserveleri oluşturmaktadır. Toksinli konservenin tüketilmesinden yaklaşık 12 saat sonra sindirim sistemi bozuklukları ile zehirlenme kendini gösterir. Gıda zehirlenmelerinin belirtilerinde karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi komplikasyonlarla kendini gösterir. Ağızda kuruluk başlar ve hastanın durumu gittikçe ağırlaşabilir. Evde konserve hazırlarken cam kaplar tercih edilmeli, turşularda plastik kap kullanılacak ise onaylı kaplar alınıp birçok defa değil sadece bir kez kullanılmalıdır. Konservede kullanacağınız cam kaplar ve kapaklarını mutlaka 15-20 dakika kaynatarak sterilize etmenizi tavsiye ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Sevcan ÇOLAK

Son Güncelleme: 28 Nisan 2017 21:00

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN