Ramazan Böçkün'ün akıl hastanesine yatırılmasına vatandaşlardan tepki

Diyarbakır'ın sevilen isimlerinden olan ve Ulu Cami Cemaati müdavimleri arasında yer alan Ramazan Böçkün, hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldı. Söz konusu karar tepki çekti.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Ulu Camii müdavimlerinden olan Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden Ramazan Böçkün'ün hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine konulduğu bildirildi.

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, İslam’ı anlattığından dolayı birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava sonucunda akıl hastanesine kapatıldı.

2016 yılında birinin şikâyeti ile gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı. Davanın sonucuna tepki gösterip deli olmadığını söyleyen Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.
 
RAMAZAN BÖÇKÜN'DEN AÇIKLAMA

İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü.

Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti.

Akli yönden herhangi bir sorununun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine deli raporu verildiğini söyledi.

SÖZ KONUSU KARAR SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden olan ve Ulu Cami Cemaati müdavimleri arasında yer alan Ramazan Böçkün'ün akıl hastanesine yatırılması sosyal medyada da tepki çekti. Konuya ilişkin olarak çok sayıda sosyal medya kullanıcısı paylaşımda bulundu. Vatandaşlar, Ramazan Böçkün hakkında verilen kararın yanlışlığına dikkat çekti.

Sosyal medyada Ramazan Böçkün'e dair yapılan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden #UluCami Cemaati müdavimlerinden Ramazan Böçgün, hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine konulmuş. Ülkenin Her Yerinde Misyonerler Cirit Atarken Deli Diye Bu Kardeşe Dokunmak Zulümdür
Misyonerlik serbest İslama davet yasak.Diyarbakır Ulu Cami müdavimi Ramazan Böçkün,Ulu Cami'yi ziyarete gelenlere yaptığı İslami davet bir kişinin şikayeti üzerine mahkeme kararıyla zorla akıl hastanesine yatırıldı.Dostlar yayalım,tepkisiz kalmayalım.

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün Hoca, birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldı.

Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden Ulu Camii Müdavimi İslam Davetçisi Ramazan Hoca, hakkında açılan dava nedeniyle zorla AKIL HASTANESİNE kapatıldı. Bu yanlıştan hemen dönülmesini temenni ediyoruz.. #RamazanHocaDeliyseAkıllıKim diyerek Twet atalım..

Bizzat oturup sohbet ettim, bu kardeşimizin derdi Allah rızası. Kendi akranları karşı sokaktaki kahvelerde gününü gün ederken, bu kardeşimiz Allah rızası için hergün oraya gelip insanlara doğruları anlatmaya çalışıyordu.

#RamazanHocaDeliyseAkıllıKim

Kaynak: Milli Gazete

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 6

 • Melek | 26 Mayıs 2020 08:25

  Bu kararı verenlerin akıl ve ruh sağlıkları bozuk.Ramazan hocaya Diyanetin sahip çıkması lazım ve tabi bizlerinde bu günahın vebali büyüktür. Ne gerekiyorsa yapalım çıkartalım.

 • Ayhan topal | 25 Mayıs 2020 22:36

  Biran evel bu hatadan dönsünler böyle kendi halinde bir hocayı zorla akıl hastaneye kapatmak ne demek ramazan hoca deli değil ona deli diyenler aklını kaçırmış asıl deli onu şikayet eden ve zorla akıl hastanesine kapatanlardır. Ramazan hoca yalnız değildir şiddetle kınıyorum

 • Firat zalos | 25 Mayıs 2020 16:43

  Zalimler gucunuz islami anlatan kimsesiz bir alime mi yatiyor Gercek islami anlatan alimler ya hapse atiliyor,ya zulum goruyor,ya hastaneye atiliyor ya olduruluyor ya surgun ediliyor tarihte hep boyle olmustir cunku toplumun gercek islami ogrenmelerini istemiyorlar Ramazanhoca yalniz degildir

 • Fikret Aydemir | 25 Mayıs 2020 14:36

  Bu haberi uygun buluyorum.lakin ramazan kardesimedeli raporu veren ve verdirenleri once buğz ediyor ve RABBİL ALEMİYNE ŞİKAYET EDİYORUM.acik bir din dusmanligi var.bunu sikayet eden veya edenlerinde aciklanmasini ve kim olduklarininda aciklanmasini istiyorum.selamlar.

 • Beytullah Akbakay | 25 Mayıs 2020 10:34

  Oldukça Vicdan-i Bir Hareket Tebrik Ediyorum

 • Yavuz | 25 Mayıs 2020 05:33

  Ramazan kardeşimiz Allah 'ın yolunda hakikati anlattığı için haysiyet ve şeref yoksunları tarafından böyle bir haksızlığa maruz kalmıştır devlet yetkililerimizden bu konuyla ilgilenmelerini ve gereğinin yapılmasını arz ederiz #Ramazaböçkün yalnız değilsin hocam

BUNLARA DA BAKIN