Çölyak hastası öğrenciler için 'glütensiz' ürünler üretilmeye başlandı

Çölyak hastası öğrenciler için 'glütensiz' ürünler üretilmeye başlandı

Elazığ’da öğretmen ve öğrenciler okulda kurulan bölüm ile çölyak hastası öğrenciler başta olmak üzere talep edenler için 'glütensiz' ürünler üretmeye başladı. Üretilen ürünlerin büyük bir bölümünün çölyak hastalarının eğitim gördüğü okullardaki kantinlere ulaştırılacağı aktarıldı.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek, İçecek Hizmetleri Alanı öğretmen ve öğrencileri, kurdukları atölyede çölyak hastası öğrencilere umut oldu.

Okul bazında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ilk kez glütensiz ürünler üretilerek okul kantinlerinde yer alması planlanıyor. Sadece öğretmen ve açık öğretimden iki öğrencinin yer aldığı atölye rutin olarak dezenfekte edilerek bulaş riski olmadan üretim yapılacağı aktarıldı. Özellikle okul kantinlerinde çölyak hastası öğrenci ve ailelerinin en büyük talepleri olan bu ürünler ile öğrenciler hem istedikleri ihtiyacı olan ürüne ulaşabilecek hem piyasadan daha uygun bir fiyata glütensiz ürün alabilecek.

Öte yandan 8 farklı alanı bünyesinde bulunduran lisede pandemi sürecinde sıvı sabun, dezenfektan ve maske üretiminin devam ettiği, ilk kez yıkanabilir 100 bin adet pamuk maske üretildiği ifade edildi.