Deprem bölgesi Elazığ'da binalar böyle yıkıldı

Deprem bölgesi Elazığ'da binalar böyle yıkıldı

Elazığ’da depremde hasar gören yapıların yıkımı kent genelinde sürerken, 5 katlı iki binanın ekiplerin kontrollü yıkım çalışmasında çökme anı kameraya yansıdı.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 20 binden fazla yapı ise hasar gördü.

Elazığ’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde, valilik, il özel idaresi, AFAD ve belediyenin katılımıyla yıkımı yapılacak konutlar tek tek belirlendi. Kentte 15 bin civarında yapının yıkılması kararlaştırılmasının ardından sahada başlayan çalışmalar ise hızla sürüyor.

Bugüne kadar 10 bin konuttan fazlası yaklaşık 4 bin yapının yıkımı gerçekleştirildi. Kent merkezi dahil bir çok mahallede devam eden yıkımlar çevre güvenli alındıktan sonra kontrollü bir şekilde yıkılıyor. Bu kapsamda merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi bulunan 5 katlı 2 apartmanda kontrollü bir şekilde yıkımına başlandı.

Ekiplerin kontrollü yıkım çalışmasında 5 katlı binaların çökme anı kameraya saniye saniye yansıdı. Kent merkezin de de yıkımlar kontrollü olarak sürürken, bu nedenle zaman zaman bazı bölgelerde yollar ulaşıma kapatılıyor.