Ülkemizde 20 milyon çocuk ve genç obezite ile karşı karşıya

Ülkemizde 20 milyon çocuk ve genç obezite ile karşı karşıya

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini referans alarak çocuk obezitesi hakkında istatistiksel veriler paylaşan Elazığ Mediline Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Deniz, Türkiye’de yaklaşık 20 milyona yakın genç ve çocukta obezite hastalığı olduğunu aktardı.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

Elazığ Mediline Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Deniz, çocuk obezite hastalığı ile ilgili son verileri paylaşarak, önemli uyarılarda bulundu.

Günümüzde obezitenin, çocuklarda çok büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Deniz, “ Özellikle çocuk obezitesi, çocuk obezite polikliniği çok yeni olan kavramlardır. İlk defa 2019 yılında Sağlık Bakanlığı’nın ‘Çocuk Obezite Eylem Planı’ çerçevesinde oluşturularak İzmir’de Çocuk Obezite Merkezi açıldı. Bizler de bu eğitimi alarak Elazığ’ımıza getirdik ve Çocuk Obezite Polikliniği olarak hizmet edeceğiz. Çocuk obezitesi, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tanımına göre, vücutta sağlığı bozacak şekilde aşırı yağ birikmesidir. Fazlası biriktiği zaman vücut içinde özellikle damar duvarlarında birikebiliyor, karaciğerde yağlanmaya sebep olabiliyor ve vücutta oluşan bu aşırı kilo yüküne bağlı olarak da zamanla bir takım sorunlar gelişmekte. Pankreasta insülinin çalışmasını bozarak esas çağımızın çok ciddi bir sorunu olan ‘metabolik sendromuna’ sebep olabiliyor. İnsülin direncini bozarak da şeker hastalığı oluşabiliyor” dedi.