Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Belli Oldu!

Berat Albayrak'ın istifa etmesinin ardından Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu.

PAYLAŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa paylaşımı yapmıştı. Konuyla ilgili İletişim Başkanlığı'ndan, "Cumhurbaşkanımızın değerlendirme sonunda sonucunda Berat Albayrak'ın görevden af talebi kabul edilmiştir" açıklaması yapıldı. 

BERAT ALBAYRAK’TAN BOŞALAN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA LÜTFİ ELVAN ATANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda "Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Berat ALBAYRAK’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfı ELVAN Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü ve 106 ncı maddeleri gereğince atanmıştır." ifadeleri yer aldı.

Kritik görevlerde bulunmuştu

Lütfi Elvan, siyasi kariyerine AK Parti'ye katılması ile başlarken, Lütfi Elvan bu süreçte Türkiye Kalkınma Bakanı, Başbakan Yardımcılığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevlerini üstlendi.

Lütfi Elvan aslen nereli kimdir?

Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan Karaman iline bağlı Ermenek'ten. 12 Mart 1962 doğumlu olan Lütfi Elvan, 2016-2018 yılları arasında Türkiye Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı.  10 Kasım 2020 itibariyle Berat Albayrak'tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Lütfi Elvan'ın siyasi kariyerinde başbakan yardımcılığının yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bulunuyor. 

Lütfi Elvan başbakan yardımcılığını 2015–2016 yılları arasında yaptı.  2013–2015 yılları arasında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlendi. İlk defa 2007 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karaman milletvekili olarak meclise girdi. Şu anda ise Mersin Milletvekili olarak bulunuyor.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olan Lütfi Elvan, AK Parti'den milletvekili seçilmeden önce 2002 ve 2007 yılları arasında Müsteşar Yardımcılığı, 1996 ve 2002 yılları arasında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu.

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN