Yüz yüze eğitim ertelendi, özel okullarda 'indirim' isyanı çıktı

Hem devlet hem özel okullarda yüz yüze eğitimin 21 Eylül'e kadar ertelenmesi başka bir tartışma daha doğurdu. Çocuklarını özel okula gönderen bazı veliler, ücretlerde indirime gidilmesini talep etti. Özel Okul Velileri Platformu Temsilcisi Mehmet Kökağaç, yüz yüze eğitimle uzaktan eğitimin aynı olmadığını belirterek 'Pandemiden haksız kazanç sağladılar. Biz öğretmenlerin haklarının da korunmasını istiyoruz. Okul ücretlerinde indirim talep ediyoruz. Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimin ücreti aynı olamaz' dedi.

PAYLAŞ

21 Eylül'e kadar yüz yüze eğitimin ertelenmesinin ardından çocukları özel okulda okuyan bazı veliler ücretlerde indirime gidilmesini istedi. Yemek, servis ve ders ücretlerinin yeniden düzenlenmesini isteyen veliler, sosyal medyada da imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına, uzaktan eğitimde okulların masraflarının azalması gerekçe gösterildi. Kampanyayı başlatan velilere göre, özel okullar uzaktan eğitim sürecinde doğalgaz, elektrik gibi giderlerden tasarruf ediyor.

"PANDEMİDEN HAKSIZ KAZANÇ SAĞLADILAR"

Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre, Özel Okul Velileri Platformu Temsilcisi Mehmet Kökağaç, yüz yüze eğitimle uzaktan eğitimin aynı olmadığını, bu nedenle okulların ücretlerinde indirim uygulamasını istediklerini ifade etti.

"Pandemiden haksız kazanç sağladılar. Biz öğretmenlerin haklarının da korunmasını istiyoruz" diyen Kökağaç "Okul ücretlerinde indirim talep ediyoruz. Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimin ücreti aynı olamaz" dedi.

"EĞİTİM ÜCRETLERİNDE İNDİRİM MÜMKÜN OLMAZ"

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel de eğitim ücretleri konusunda bir indirim yapılmasının mümkün olmadığı belirtti. 

"Devletimiz bir destek uygularsa biz de bunu velilerimize yansıtırız” diyen Taşel, konu ile ilgili şunları kaydetti: "21 Eylül'den sonra eğitimi yüz yüze yapmayı planlıyoruz. Şu anda özel okullarımızın kapasitesi öğrencileri seyreltmeye müsait. Online eğitime sadece destek kapsamında gerek duyulabilir. Ancak olağanüstü şartlar ortaya çıkarsa o dönemde okullarımız karar verir. Tabii ki okulların giderinin neredeyse yüzde 90’ınını teşkil eden kira, öğretmen ve personel ücretleridir.

"İNDİRİM ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDER"

Bu ücretlerde indirime gidilmesi çalışanları mağdur eder. Ancak olağanüstü bir süreç ortaya çıkar ve devletimiz bir destek uygularsa biz de bunu velilerimize yansıtırız. Aksi takdirde bütün giderler devam ederken düşük ücret uygulaması sürdürülebilir olmaz. Online eğitime geçilmesi durumunda yemek, servis ve benzeri giderlerin geçen yıl olduğu gibi geri verilmesi söz konusu olacaktır."

Kaynak:karar.com

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN