Hem Ayıp, Hem Yazık!

Hazar Gölü son zamanlarda artan kirlilik nedeniyle adeta kaderine terk edilmiş durumda.

PAYLAŞ

Şehrimizin Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşayan tatilcilerden yoğun ilgi görüyor.

Şehrin güneydoğusunda, kent merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan, halk arasında "Doğu'nun Gizli Denizi" olarak adlandırılan tektonik göl, eşsiz manzarası, doğal güzellikleri, turistik tesisleri ile bölgedeki vatandaşların gözde tatil mekanı gelme konumunda hızla ilerliyor.

Hazarbaba ve Mastar Dağları arasındaki 56 kilometrelik kıyı şeridinde yer alan plajı, yazlıkları, dinlenme tesisleri ile yaz aylarında bölgedeki vatandaşların serinlemek ve dinlenmek için tercih ettiği Hazar Gölü, ziyaretçilerine deniz seviyesinden 1250 metre yükseklikte çeşitli su aktiviteleri, spor, kamp ve yürüyüş yapma imkanı da sunuyor.

Gün içerisinde güneş ışınlarının açısına göre mavi ve yeşilin farklı tonlarına bürünen göl, tatilcilere görsel şölen sunarken, eşsiz manzarasıyla da büyülüyor.

Evet buraya kadar her şey güzel.. Güzelce anlattık. Fakat Hazar Gölü son zamanlarda artan kirlilik nedeniyle adeta kaderine terk edilmiş durumda. Kiraya verilen yerler dahil tüm sahilin çöp ve pislik içinde olması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. 

Her defasında “Turizm açısından neden değerlenmiyor?” denilen ve merkezi hükümetten medet umulan ilçede çevre temizliği bile yapılmıyor. 

elazığonline.com ekibi olarak Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan'a birkaç soru sormak istiyoruz:

1- Göl kenarında oturmaya müsait olan yerlere en son ne zaman gittiniz? 

2- Ekibinizde bu alanlara giden bir kişi bile yok mu? 

3- Eğer ekibinizden bu alanlara gidenler varsa size bilgi vermediler mi? Verdiler ise neden gereğini yapmadınız? 

4- Bu alanları temizleyecek personel, belediye bünyesinde yok mu? 

5- Temizliğin bile yapılmadığı göle turist beklemek ne kadar mantıklı?

Soruların cevaplarını sayın başkandan tüm Elazığ adına bekliyoruz. Her ne kadar ilçe yönetimi kendilerinde olsa da tüm Elazığ’ı ilgilendiren bir konuda duyarsız kalmamız Elazığ adına çalıştığımız gerçeğine gölge düşürecektir. 

Hazar Gölü ve çevresinin temizliğinin takipçisi olup, kıymetli hemşehrilerimizin takdirlerine sunmaya devam edeceğiz.

Elazığ Online

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN