Elazığ'da deprem konutları teslim aşamasına geliyor

Elazığ'da deprem konutları teslim aşamasına geliyor

Elazığ’da depremin ardından başlatılan 18 bin 868 konutun tamamlanması için sahada çalışmalar aralıksız olarak sürerken Akçakiraz beldesindeki 111 konut da tamamlandı. Konutların önümüzdeki hafta içinden itibaren hak sahiplerine teslim edilmesinin planlandığı öğrenildi.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 20 binden fazla konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un koordinesinde Elazığ'da TOKİ tarafından inşa ettirilen 18 bin 868 konuttan 2 bin 521'i teslim aşamasına geldi.

İlk 179 konutun teslim edildiği kentte bu ay sonuna kadar bitirilen 2 bin 521 konutun çevre düzenlemesi tamamlanmasıyla teslim edilmesinin planlandığı aktarıldı.

Akçakiraz beldesinde de yapımı tamamlanan 111 konut TOKİ'ye teslim edildi. Tamamen bitirilen 2+1 ve 3+1, 111 konutun önümüzdeki haftadan itibaren hak sahiplerine teslim edilmesinin planlandığı bildirildi.

"Elazığ'ın yüreğinde yer ettiler"

24 Ocak’ta 6.8 şiddetinde yaşanan depremi anımsatan Akçakiraz Belde Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, “Yaklaşık 35 saniye süren bir travma geçirdik. Allah’a şükür ucuz atlattık. Rabbim bizi bize bağışladı. 41 vatandaşımızı kaybettik. Yaralılarımız da vardı. Depremin ardından Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ilimize geldi. Hemen sorumluluk alıp olaya müdahale ettiler. Anında talimatları verdiler, Elazığ’ın yüreğinde yer ettiler. Elazığlılar onlara minnettar. Elazığ ve Harput mimarisine uygun konutlar yapıldı. Sosyal donatı alanları, peyzaj çalışmaları, çocuk parkları içerisinde oluşturuldu. İşi yapan yüklenici firmaya öz verili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizim de gurur kaynağımız. İşini de zamanından önce teslim etti" dedi.