Bayramları iple çeken aile büyükleri bu bayramı buruk geçirecekler

Her bayram büyüklerden başlayarak, sıralanan bayramlaşma ve ziyaretler bu bayram gerçekleşmeyecek.

Bayramları iple çeken aile büyükleri bu bayramı buruk geçirecekler
Yaşam
Her bayram büyüklerden başlayarak, sıralanan bayramlaşma ve ziyaretler bu bayram gerçekleşmeyecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan bayramını bu yıl ilk kez herkesin evlerinde geçirecek. İlk dijital bayramımız” olan bu bayramda Koronavirüs önlemleri kapsamında ülke genelindeki kısıtlamalar bayramda da sürecek. 4 gün boyunca 81 ilde geçerli olacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan bir genelge yayınlandı. Genelge öncesi sokağa çıkma yasağıyla ilgili alışveriş yapmayı planlayan vatandaşların merak ettiği, AVM, market, eczane, kargo gibi yerlerin açık olup olmadığı gibi soruların cevapları da verilmiş oldu. Peki, yayınlanan genelgenin içeriğinde neler var? İşte detaylar…

EKMEK SORUN OLMAYACAK

22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs saat 00.00 arasında 81 ilin sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanacak.

Kısıtlamanın günlük hayata olumsuz etkisini olabildiğince az tutmak amacıyla 21-22 Mayıs tarihlerinde market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş dükkânlarının saat 23.00’e dek açık kalmasına izin veriliyor.

Uygulamanın başlayacağı 23 Mayıs Cumartesi günü ise bu işletmeler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günlerinde ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile internet üzerinden satış yapan işletmeler kapalı olacak.

Kısıtlamanın geçerli olacağı günlerde fırınlarla tatlıcıların açık kalmasına izin veriliyor ancak tatlıcılar sadece eve ve iş yerlerine servis biçiminde satış yapabilecek. Aynı şekilde bayram boyunca lokanta ve benzeri işletmeler de evlere servis yapmak şartı ile açık kalabilecek.

AKARYAKIT İSTASYONLARI KURA İLE BELİRLENECEK

Bunların yanı sıra ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, valilik ve kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 kilometre için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi kura ile belirlenerek faaliyette bulunacak.

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, içme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım ve benzeri faaliyetleri yürüten işletme ve firmalarla, yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler kısıtlama hükümleri kapsamının dışında bırakılıyor.

ÖZEL GEREKSİNİMİ OLANLAR KISITLAMADAN MUAF TUTULDU

Ayrıca, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaalarına da belirlenen tarihlerde kısıtlama hükümleri uygulanmayacak. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri ve benzeri sosyal koruma, bakım merkezleri çalışanları, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların veli, vasi veya refakatçilerini de kısıtlamadan muaf tutuyor.

BAYRAMIN İLK GÜNÜ UYGULANACAK OLAN “BAYRAMLAŞMA” İSTİSNALARI

Ramazan Bayramı’nın ilk günü olan 24 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak koşuluyla, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde bunların refakatçileri, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile görüşebilecek. Yine bayramın birinci gününe mahsus olmak kaydı ile şehitlerin kabirlerini ziyaret edecek anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri de istisna kapsamında olacak.

“BAYRAMI ESKİSİ GİBİ KUTLARSAK, HASTALIĞIN TIRMANIŞA GEÇTİĞİ GÜNLERE DÖNEBİLİRİZ”***

Elbette el öpmeler, sarılmalar, şeker baklava ikramları, harçlık alıp vermeler olamayacak diye bayramı kutlamayacak değiliz. Sevdiklerimizle buluşmanın, kavuşmanın yerini tutmayacağını tabii ki de biliyoruz ama olağanüstü dönemler yaşadığımız farkında olarak bu ramazan bayramını mevcut şartlarda en güzel şekilde kutlayacağız. Aslında her zorluk, her kısıtlama yeni bir fırsatı ve kolaylığı da beraberinde getiriyor. Koronavirüs sürecinde hayatımızın her alanını yeniden organize edilirken, bayramlaşma geleneğimiz de bu sürece ayak uyduracaktır. Bu bayramda pandeminin daha fazla tehdit ettiği büyüklerimizi fiziksel ortamda ziyaret edemesek de, dijital platformlardan görüntülü arayarak bayramlaşacağız. Hatta bayramın ilk günü aile büyüğünün evinde buluştuğumuz gibi, dijital platformda bir oturum açarak tüm aile fertlerini aynı ortamda görüntülü olarak buluşturma ve bayramlaşma fırsatı bulacağız. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da dediği gibi “Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmamalı. Bayramı eskisi gibi kutlarsak, hastalığın tırmanışa geçtiği günlere dönebiliriz. Bayramda evimizde kalalım. Bayram kutlamalarını ziyarete giderek yapmayalım. Anne babalarımıza, büyüklerimize düşkünlüğümüz tehlikeli bir yakınlık olmasın. Onlar için en güzel sözleri düşünüp, arayalım. Kalbin kurduğu cümle, bir annenin elini öpmekten daha büyük yakınlık kurar.”

TEK BİR İHMAL DAHİ AĞIR SONUÇLAR DOĞURABİLİR***

Koronavirüsün yayılmasına karşı verdiğimiz mücadelede evde kaldığımız günlerin rolü çok büyük. Küçük bir ihmal, bir uçtan bir uca tüm Türkiye’yi etkileyebilir. Risk devam ediyor. Tedbirlere uyalım. Salgın seyrinde olumsuz gelişme olursa bazı tedbirleri daha sert şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Her birimizin kurallara riayet etmemiz gereken, dikkatini ve hassasiyetini koruması halinde neticeye ulaşabileceğimiz bir mücadelenin meyvelerini toplamak için, bu bayramda evde kalalım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi “Tek bir ihmalin dahi ağır sonuçlar ortaya çıkartabildiği bu süreci, kendimizin ve evlatlarımızın güvenli geleceği için her birlikte sahiplenmeliyiz”

Elazığ Fırat Gazetesi Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020 18:28

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN